تفاوت ها چیست؟

تفاوت ها وب سایتی است که به بیان تفاوت میان دو مفهوم ، محصول ، زبان ها و فرهنگ ها و یا هر نوع چیزی می پردازد . در حقیقت این وب سایت مرجعی برای دانش افزایی در وب فارسی است

تفاوت ها چگونه کار میکند؟

تفاوت ها جهت تولید محتوای وب سایت خود با همکاری تنی چند از متخصصین و مترجمین کشور به تولید و یا ترجمه مقالات و مطالب مقایسه ای بین مفاهیم مختلف در وب فارسی می پردازد

همکاری با تفاوت ها چگونه است؟

تفاوت ها علاقمند است با مترجمین حرفه ای جهت ترجمه و همچنین متخصصین در حوزه های مختلف جهت تولید محتوا همکاری نماید. پیشنهاد میشوداز طریق فرم همکاری با ما ارتباط باشید

تفاوت بین SATA و IDE چیست ؟

تفاوت بین SATA و IDE چیست ؟

امروزه پیشرفت های عمده در فن آوری اطلاعات و علوم کامپیوتر فرصت های زیادی جهت لذت بردن از سهولت در ذخیره سازی فایل ها و برنامه های مختلف در رایانه های شخصی مان، فراهم آورده شده است .
چندین ابزار کمکی جهت رشد و گسترش بهینه سازی عملکرد کامپیوترهای ما ساخته شده اند.

IDE مخفف (Integrated Drive Electronics ) درگاه الکترونیکی مجتمع و SATA، که مخفف (Serial Advanced Technology Attachment ) هستند فقط دو نمونه از بسیاری از اتصالاتی هستند که بطور خاص برای اهداف اتصال آداپتور به دستگاه های ذخیره سازی ساخته شده است.

اکنون اجازه دهید نگاهی بیندازیم به سابقه ، تعاریف وظرفیت های این دستگاه ها و همچنین چگونگی کارکرد و تفاوت بین آنها

 

IDE یا (Integrated Drive Electronics)

IDE یا (Integrated Drive Electronics) یک کانکتور معمولی برای اتصال دستگاه های ذخیره سازی به کامپیوتر شخصی است . این همان چیزی است که مسیر انتقال مادربرد ، یا همان چیزی که ما به عنوان گذرگاه (bus) می شناسیم،را به هر دستگاه ذخیره سازی بر روی کامپیوتر.متصل می کند.

چند سال پس از ساخته شدن IDE ، توسعه دهندگان با استاندارد های پیشرفته تر به نام EIDE و یا Enhanced Integrated Drive Electronics ،که سه بار سریع تر از نسخه های قدیمی تر کار می کردند، به عرصه آمدند. بیش از چهل یا هشتاد سیم در کابل EIDE وجود دارد ، که به طور عمده ترکیب و ارتباط کنترلر، و یا برد مدار، با هارد دیسک را بر عهده دارند . IDE همچنین به عنوان PATA نیز شناخته شده است، به معنی ATA موازی.

با این حال با توسعه در صنعت، برای غلبه بر برخی از مشکلات PATA از جمله سقف عملکرد، مسائل مربوط به کابل کشی، و تحمل ولتاژ مورد نیاز، نیاز به یک رابط جدید ذخیره سازی به وجود آمد . بنابراین، رابط ATA سریال تعریف شد.

 

SATA یا (Serial Advanced Technology Attachment)

SATA برای غلبه بر محدودیت PATA و کابل کشی ساده و بهبود عملکرد طراحی شده بود. رابط پیشرفته متوالی یا SATA بسیار مشابه IDE کار می کند.

کابل های آن بلند و نازک هستند و کاملا همان توابع یکپارچه سازی دیسک های سخت با کنترل در کامپیوترهای شخصی را دارا می باشند، اما این دستگاه ها با سرعتی بالاتر از واسط الکترونیکی یکپارچه دیسک‌گردان ، کار می کنند . امروزه بسیاری از کامپیوترهای شخصی با SATA منطبق است و با پیشرفت و رشد بیشتر تکنولوژی، در حال حاضر کامپیوترهای کمتری وجود دارند که با کانکتور IDE سازگار باشند.

 

تفاوت بین IDE و SATA

در واقع عملکرد این دو کاملا مشابه است. IDE نسخه قدیمی تر SATA است. SATA ساده تر، راحت تر و است و پیچیدگی کمتری دارد .این طراحی انعطاف پذیر و مقیاس پذیر است.
با این حال IDE و SATA از انواع مختلف کانکتور استفاده می کنند چرا که آنها نمی توانند بدون آداپتور مبادله اطلاعات کنند.
IDE ها معمولا از کابل نواری ۴۰ پین ساخته شده اند که می تواند به دو درایو متصل شود، در حالی که SATA با استفاده از کابل ۷ پین است به شما امکان اتصال به تنها یک درایو را می دهد.
رابط IDE به صورت موازی اجرا می شود در حالی که رابط SATA به صورت سریال اجرا می گردد که سریع تر است .
هنگامی که داده ها به صورت موازی فرستاده می شود، قبل از اینکه روند پردازش آغاز شود بایستی برای رسیدن همه داده ها صبر کنید ، در حالی که در حالت سریال ،داده ها تنها از یک اتصال جریان دارند و تاخیر از بین می رود.

همانطور قبلا گفته شد، SATA از فن آوری های جدیدتر استفاده می کندو از این رو قادر به انتقال اطلاعات با سرعت بالاتری می باشد. SATA سرعت انتقال اطلاعات اولیه ۱۵۰ مگابایت در ثانیه دارد در حالی که سرعت انتقال اطلاعات IDE تنها ۳۳ مگابایت بر ثانیه است .
اکنون SATA می تواند تا سرعت اطلاعات ۶ گیگابایت در ثانیه را پشتیبانی کند درحالی که حداکثر سرعت انتقال اطلاعات در IDE 133 مگابایت دبر ثانیه است.

درایوهای IDE از یک استاندارد ۴-pin Molex power conection 5 یا ۱۲ ولت استفاده می کند در حالی که درایورهای SATA از کانکتور ۱۵ پین ۳٫۳ ولتی با ویژگی hot-plug استفاده می کنند.

hot-plug یا اتصال گرم بوسیله اتصال به زمین انجام می شود .

واقعیت این است که تنها تفاوت موجود بین این دو دستگاه این است که SATA نسخه بسیار پیشرفته تر IDE است . هر دو هدف مشابه ای را برآورده می کنند، با این حال امروزه بیشتر از SATA استفاده می شود چرا که تولیدکنندگان کمتری مادربردهای سازگار با IDE تولید می کنند.

اگه از این مقاله خوشت اومده چرا با دوستات به اشتراک نمیزاری؟

نوشته های مرتبط