تفاوت ها چیست؟

تفاوت ها وب سایتی است که به بیان تفاوت میان دو مفهوم ، محصول ، زبان ها و فرهنگ ها و یا هر نوع چیزی می پردازد . در حقیقت این وب سایت مرجعی برای دانش افزایی در وب فارسی است

تفاوت ها چگونه کار میکند؟

تفاوت ها جهت تولید محتوای وب سایت خود با همکاری تنی چند از متخصصین و مترجمین کشور به تولید و یا ترجمه مقالات و مطالب مقایسه ای بین مفاهیم مختلف در وب فارسی می پردازد

همکاری با تفاوت ها چگونه است؟

تفاوت ها علاقمند است با مترجمین حرفه ای جهت ترجمه و همچنین متخصصین در حوزه های مختلف جهت تولید محتوا همکاری نماید. پیشنهاد میشوداز طریق فرم همکاری با ما ارتباط باشید

تفاوت بین مهندسی نرم افزار و علوم کامپیوتری چیست؟

تفاوت بین مهندسی نرم افزار و علوم کامپیوتری چیست؟

در جامعه مدرن، کامپیوتر ها به بخشی جدایی ناپذیر و غیر قابل اجتناب در زندگی ما تبدیل شده اند.

با این حال، ما بر روی عملکرد داخلی این وسیله ی آشنا، تمرکز کمتری داریم.

مهندسی نرم افزار و علوم کامپیوتری را در این مقاله وب سایت تفاوتها بررسی میکنیم.

علوم کامپیوتری پایه و اساس نظری سیستم های کامپیوتری می باشد، در حالی که مهندسی نرم افزار تبدیل کاربردی آن اصول در جهت پیدا کردن راه کارهای نرم افزاری برای مشکلات ما می باشد.

علوم کامپیوتری:

علوم کامپیوتری علوم پایه متشکل از سخت افزار و نرم افزار محاسباتی است که نگرشی نسبت به مکانیسم نرم افزار و سخت افزار قطعات و مبانی نظری محاسبه برای پیاده سازی و استفاده در سیستم های کامپیوتری دارد.

علوم کامپیوتری متشکل از بسیاری از رشته های اصلی می باشد.

نظریه محاسباتی، اطلاعات و تئوری برنامه نویسی، الگوریتم ها و ساختمان داده، نظریه و زبان برنامه نویسی به علوم کامپیوتری نظری تعلق دارد.

علوم کامپیوتری کاربردی نیز دارای رشته های فرعی می باشد: هوش مصنوعی، معماری کامپیوتر و مهندسی، گرافیک کامپیوتری و تجسم، رمزنگاری و امنیت رایانه، شبکه های کامپیوتری، سیستم های موازی و توزیع شبکه، پایگاه داده و بازیابی اطلاعات و مهندسی نرم افزار رشته های فرعی علوم کامپیوتر کاربردی می باشند.

بسیاری از این رشته های فرعی بر روی تئوری های ریاضی تمرکز دارند.

برخی از جنبه های آن ها به مکاترونیک و دیگر علوم کاربردی متصل می شوند.

همچنین، این رشته های فرعی را می توان به مناطق مورد مطالعه جزئی تری نیز تقسیم کرد. به عنوان مثال، نظریه محاسباتی شامل نظریه ماشینها، نظریه محاسبات، تئوری پیچیدگی، رمزنگاری و نظریه محاسبات کوانتومی می باشد.

مهندسی نرم افزار:

مهندسی نرم افزار را می توان به عنوان یکی از حوزه های فرعی علوم کامپیوتر کاربردی در نظر گرفت که بر ساخت سیستم های نرم افزاری موثر با استفاده از روش مهندسی دقیق تمرکز دارد.

می توان آن را به عنوان یک روش هدفمند، منظم و قابل سنجش برای طراحی، توسعه، بهره برداری و تعمیر و نگهداری نرم افزارها و مطالعه این روش ها در نظر گرفت.

هیچ کس تعریف مهندسی نرم افزار را به این شکل نپذیرفته است، اما این تعریف را به عنوان تفسیری از هدف های آن قبول دارند.

فریتز بائر ، مهندسی نرم افزار را “ایجاد و استفاده دقیق از اصول مهندسی در جهت به دست آوردن نرم افزاری توسعه یافته از لحاظ اقتصادی وقابل اعتماد که به طور موثر بر روی ماشین های  واقعی کار می کند” تعریف کرده است.

نرم افزار وجود فیزیکی ندارد و نهاد های منطقی در یک سیستم کامپیوتری است. بنابراین باید آن را برای داشتن عملکرد مطلوب هم در سخت افزار و هم در بعدهای عملیاتی طراحی کرد.

برای به دست آوردن این اهداف، مهندسین نرم افزار از مدل های توسعه دهی استفاده می کنند. این مدل ها مراحل اصلی توسعه نرم افزار مانند طراحی، برنامه نویسی، عیب یابی، تعمیر و نگهداری را در یک چارچوب منسجم ترکیب می کنند که این چهار چوب اجازه می دهد تا نرم افزار پیشرفت منظمی از طریق چرخه زندگی خود کسب کند.

 

پس بطور خلاصه:

– علوم کامپیوتری بر جنبه های نظری محاسبات هم در نرم افزار و هم سخت افزار تمرکز دارد.

– مهندسی نرم افزار بر توسعه نرم افزار به طور سیستماتیک متمرکز است. کد نویسی و برنامه نویسی یک جزء کلیدی از مهندسی نرم افزار است.

– مهندسی نرم افزار می تواند به عنوان کاربردی از نظریه محاسباتی در نظر گرفته شود. (به عنوان مثال، بازده الگوریتم را می توان با استفاده از پیچیدگی، که در تئوری علوم کامپیوتر توصیف شده است، اندازه گیری کرد. اما کاربرد آن که انتخاب مناسب ترین الگوریتم با استفاده از پیچیدگی است در حوضه ی مهندسی نرم افزار جای می گیرد.)

اگه از این مقاله خوشت اومده چرا با دوستات به اشتراک نمیزاری؟

نوشته های مرتبط